Ceturtdiena, 26.12.2024 17:01
Dainuvīte, Gija, Megija
Ceturtdiena, 21. novembris, 2024 20:27

"Kāruma" sieriņš teju par diviem dolāriem un - jo lielāks auto, jo normālāks esi starp vietējiem

Viktorija Slavinska-Kostigova
"Kāruma" sieriņš teju par diviem dolāriem un - jo lielāks auto, jo normālāks esi starp vietējiem
Foto no Mārtiņa Kalēja personīgā arhīva
Ceturtdiena, 21. novembris, 2024 20:27

"Kāruma" sieriņš teju par diviem dolāriem un - jo lielāks auto, jo normālāks esi starp vietējiem

Viktorija Slavinska-Kostigova

Mārtiņš Kalējs ir Latvijas patriots. Aizvadītā Latvijas dzimšanas diena viņam esot bijusi pirmā, kuru sagaidījis viņpus okeānam. Darba komandējums Mārtiņu kopš septembra aizvedis uz Ameriku un šobrīd viņš dzīvo Teksasā, Dalasas pievārtē. “Amerikā pirms tam esmu bijis arī tālajā 2016. gadā, kad devos satikt visus savus Amerikas radus. Par viņiem es uzzināju, pētot savu ciltskoku,” atceras latvietis, kura ikdiena šobrīd rit tūkstošiem kilometru prom no dzimtajām mājām un tieši laikā, kad piedzīvotas tika saspringtās ASV prezidenta vēlēšanas. Arī par to Mārtiņam ir savi novērojumi.

Latvijas dzimšanas diena ar meksikāņu kūku

Mārtiņš strādā latviešu izveidotā kompānijā, kas nodarbojas ar vēju turbīnu apkopēm. Tirgus Amerikā ir daudz lielāks nekā Latvijā, tāpēc ir izveidota filiāle. Ikdienā darbs tiek veikts kopā ar citiem 10 latviešiem. “Mums ir kārtīgs latviešu kolektīvs, par ko ir īpašs prieks. Protams, ka ir skumjas pēc mājām, īpaši pietrūkst latviešu ēdieni: karbonāde, kotletes, frikadeļu zupiņa un citi gardumi, kurus tagad ļoti novērtēju. Atradu vienu austrumeiropas veikalu, kur var nopirkt rupjmaizi par pieciem dolāriem, lietuviešu par 15 dolāriem kilogramā un mūsu “Kārums” sieriņu par 1, 7 dolāriem,” tā Mārtiņš un piebilst, ka apkārtesošie amerikāņi pārsvarā “dzīvo uz burgeriem un tā saucamā “fast food” piedāvājumiem”. 

Esot Latvijā, Mārtiņš valsts svētku mēnesī vienmēr apmeklējis lāpu gājienus, “Staro Rīga” pasākumus, koncertus un citus svinīgus brīžus. “Tāpēc bija ļoti dīvaina sajūta šogad. Svētku nedēļas nogalē bija prieks apciemot vienu bijušo liepājnieku, kurš tagad dzīvo Dienvidu Karolīnas štatā. Mazliet arī pasvinējām ar vienas meksikānietes cepto kūku, tā kā varētu teikt, nosvinēju savas Latvijas dzimšanas dienu ar meksikāņu torti. Arī Ziemassvētkos būšu šeit, bet ticu, ka tie būs īpaši, jo būs iespēja pavērot, kā tos svin amerikāņi, jo esmu uzaicināts ciemos pie saviem radiem Mičiganas štatā. Savukārt, par Jaunā gada sagaidīšanu piepildīsies viens no maniem sapņiem: to sagaidīt zem palmas okeāna malā, jo apciemošu citus savus radiniekus, kas dzīvo Floridā,” dalās Mārtiņš un smaidot nosaka, ka cer patēlot arī “ziemas roni” un izpeldēties atklātā siltā okeāna ūdenī.

mceu_13344403211732213607551.jpg

Foto no Mārtiņa Kalēja personīgā arhīva

Svarīgākā pašu labklājība

Nupat, protams, Amerikai un ikvienam, kas tur mīt, pāri gājis “priekšvēlēšanu drudzis”. Tas esot bijis jūtams ik uz soli. 

"Godīgi sakot, prieks, ka vēlēšanas ir beigušās, jo tā ažiotāža ap tām ļoti nogurdināja. Braucot uz darbu, redzēju, kā cilvēki pie savām mājām bija izkāruši uzrakstus, savā piemājas zālienā iesprauduši banerus ar skaidru aicinājumu, par ko būtu jābalso. Biju pārsteigts, ka tā var fanot par kādu vienu cilvēku. Tā kā šobrīd dzīvoju Teksasā, un tās iedzīvotājiem ir jau sen apnikuši meksikāņi, kas nelikumīgi šķērso ASV robežu, tad lielākā daļa bija nosvērusies Donalda Trampa pusē,” redzēto komentē Mārtiņš. Viņš saka, ka cilvēki apkārt šobrīd ir priecīgi par Trampa uzvaru un sagaida ekonomisko uzplaukumu savā valstī.

Iespējams, ka mēs Eiropā vairāk interesējamies par to, kas notiek citviet pasaulē. Mārtiņa novērojums ir, ka pašus amerikāņus maz interesējot, kas notiek ārpus ASV robežām, jo viņiem “svarīgāka ir pašu labklājība”.

Galvenie secinājumi par atšķirībām no Eiropas

Lai arī aizvadīti ir jau divi mēneši Amerikā, iespaidi un novērojumi krājas visai strauji. Viens no pirmajiem secinājumiem par apkārt redzēto bija -  Eiropa daudzās lietās ir krietnu soli priekšā.

“Šeit cilvēki ļoti lēni pieņem izmaiņas. Veikalos vēl aizvien var nopirkt podziņu telefonus, un es nerunāju par mobiliem, bet stacionārajiem tālruņiem. Man apkārt te cilvēki nezina, kas ir induktīvā plīts, jo visi lieto elektriskās vai gāzes plītis. Runājot par to pašu slaveno “zaļo kursu” – šeit, iepērkoties pārtikas veikalā, visi tavi pirkumi tiek salikti “entajos” bezmaksas maisiņos bez sirdsapziņas pārmetumiem, veikalu plaukti pilni ar plastmasas traukiem, atkritumu šķirošana praktiski nekur nenotiek.

Mārtiņš labprāt “uzskaita” arī citus savus novērojumus par Ameriku -

- Cilvēki visur pārvietojas ar mašīnu, daudzās vietās pat nav ietvju, lai izietu pastaigāties. Es braucu uz lielu “šopinga” kvartālu, lai varētu izkustēties.

- Degviela gan ir lēta: ~0.65 eur/litrā. Lai gan vietējie sūdzas, ka tas ir dārgi.

- Kad biju aizbraucis paņemt īres mašīnu, man piedāvāju lielu pick-up traku, teicu, ka tādu negribu, lai iedod kaut ko normālu. Man atbildēja: "Šeit, Teksasā, tas ir normāli…" Tātad, jo lielāka mašīna, jo “normālāks” esi. Nācās samierināties ar Dodge Challangeru.  Šeit drīkst braukt jau no 16 gadiem, tāpēc ir pierasts redzēt 16 gadīgu meiteni sēžam lielā džipā pie stūres. 

- Dīvaini ir tas, ka mašīnā ir jāpiesprādzējas obligāti, bet ar moci vari braukt bez ķiveres…

- Ēdiens ir taukains, saldie dzērieni ir daudz saldāki nekā Latvijā. Tāpēc nav ko brīnīties par tikt daudz korpulentiem cilvēkiem.

- Šeit ir bīstami dārgi saslimt, jo ārstēšana maksā ļoti dārgi, ja tev nav vietējās apdrošināšanas.

-  Vēl viena īpatnība, kas jāņem vērā, esot Amerikas dienvidos: Latvijā mēs velkam jaku, lai izietu ārā, šeit ir jāvelk jaka, lai ieietu iekšā, jo visur darbojās kondicionieri, kas vāju organismu var viegli saslimdināt.

- Alkoholu tirgo no 21 gada vecuma. Līdz 40 gadiem ir jāuzrāda pārdevējam vecuma apliecinošs dokuments bez uzaicinājuma. Ja tev līdzi ir draugs, kuram nav šis dokuments, alkoholu tev nepārdos.

- Un visbeidzot, biju pārsteigts, ka te ir tik daudz baznīcas, gandrīz uz katra stūra, un svētdienās tās ir pilnas, spriežot pēc aizpildītām stāvvietām baznīcas pagalmos.

mceu_29962818421732213634034.jpg