Piektdiena, 27.12.2024 01:36
Elmārs, Helmārs, Inita
Otrdiena, 2. aprīlis, 2024 08:25

Jauno laiku vēsture. Saeimas saruniņas

Jauno laiku vēsture. Saeimas saruniņas
Saeimas sēžu zāle
Otrdiena, 2. aprīlis, 2024 08:25

Jauno laiku vēsture. Saeimas saruniņas

Parlamentā ievēlētās 100 gudrās galvas ir cilvēki ar veiklu vai mazāk veiklu valodiņu. Vai viņi vienmēr runā tikai par būtisko? Nē, protams! Tāpēc mēs jums pastāstīsim, ko vēl un kā deputāti saka no tribīnes un kā villojas savā starpā.

Tādas, lūk, sankcijas

ALEKSEJS ROSĻIKOVS («Stabilitātei!»):

«(..) Varbūt man ir tāds vecums – es varēšu par sevi parūpēties –, bet mums ir milzīgs daudzums cilvēku, kuri sēž uz invaliditātes pensijām, uz pabalstiem. Šeit ir saraksts ar to, cik nopietni un stipri mēs esam. Diemžēl joprojām mēs esam atkarīgi no mūsu kaimiņiem.

Un šeit ir jautājums: ja parādīsies spoguļveidīgas sankcijas, ko mēs tad darīsim, kā mēs rīkosimies? Mums ir imports no Krievijas – otrā vieta Eiropā. Nedod dievs, viņi izdomās taisīt kaut ko spoguļveidīgu. Ko tad mēs darīsim? Mēs tad saņemsim milzīgas cenas priekš mūsu iedzīvotājiem, kuriem uz doto momentu diemžēl nav iespējas pelnīt vairāk.»

Bērni kā kartupeļu maiss

ALEKSANDRS KIRŠTEINS (pie frakcijām nepiederošs deputāts):

«Ja 1. klases skolēns drīkst braukt 40 minūtes kā kartupeļu maiss turp un atpakaļ un gaidīt autobusu... likums paredz, ka tiek pārvadāts no 1. līdz 7. klasei, ja nav jāgaida ilgāk par 40 minūtēm... tad vajadzētu godīgi pateikt... Ja bērns dzīvo viena divu kilometru attālumā no ceļa, cikos viņam ziemā ir jāceļas, lai aizbristu līdz turienei? Un kas notiek? Pa kādu ceļu tās 40 minūtes kratīsies? 7. klases bērniem 60 minūtes – stundu turp, stundu atpakaļ.

Izglītības un zinātnes ministrija uzskata, ka bērni ir kartupeļu maisi un ka viņus var divas stundas vadāt uz priekšu un atpakaļ.» 

Šī nav tā runa

ERVINS LABANOVSKIS («Progresīvie»):

«Esmu pārliecināts, ka tuvākajā laikā mākslīgais intelekts būs jebkur – vai tas būs putekļusūcējs vai bārdas dzenamais, vai tā būs satiksmes regulācija. Sabiedrībai ir jābūt gatavai ar šiem riskiem un iespējām tikt galā. Iespējams, faktiski jebkam, ko mēs izmantosim, būs mākslīgais intelekts. Tikai tad, ja paņemsim pildspalvu un rakstīsim uz balta papīra, mēs varēsim teikt, ka tur nav iesaistīts mākslīgais intelekts. Un arī to tas obligāti nenozīmēs.

Vakar es ieliku ChatGPT jautājumu, lai uzraksta man runu. Šī nav tā runa, taču, ja es to nolasītu, neko īpaši ačgārnu jūs tajā nesaskatītu.» 

Ne Rainis, ne Ziedonis

OĻEGS BUROVS (pie frakcijām nepiederošs deputāts):

«Es pilnībā atbalstu prezidenta iniciatīvu, bet aicinu šo vērtēt kā startu mūsu diskusijām par to, kas ir mākslīgais intelekts un kā ar to nevis cīnīties, bet sadarboties, tāpēc ka bez jūsu intelekta mākslīgais intelekts nav intelekts. Ja mums ir balta lapa, pildspalva un dažiem – brilles, mēs nekļūsim ne par Jāni Raini, ne par Imantu Ziedoni.

(..) Piemēram, daži cilvēki man saka: «Tādiem kā jūs mēs rakstām vēstuli ar mākslīgā intelekta palīdzību.» Es viņiem atbildu: «Tādi kā mēs jums arī atbildam ar mākslīgo intelektu.» Absolūti vērtējams ir jautājums, ka dažos dokumentos, ko mēs gatavojam, vajadzētu norādīt, ka ir izmantots mākslīgais intelekts.»

Kā izdarīt spērienus pa attiecīgām vietām

LĪGA KOZLOVSKA (ZZS): 

«(..) Tikko mēs runājām ar savu kolēģi, kādā veidā sieviete, piemēram... sieviete ir vājākais dzimums, tāds mums ir arī šis sabiedrības uzskats... un kā varētu sieviete aizsargāties? Vakar es klausījos «Delfu» sarunā viena, jāsaka – opozīcijas deputāta, komentāru, ka sievietēm ir jāmāk sevi aizsargāt un viņas ir pašas vainīgas, ka nonākušas līdz šādai upura lomai. Es gribu teikt tā: var jau būt, ka mums ir viena no tādām iespējām... aizsargāties ir jāmācās visām sievietēm, visām skolniecēm jāmācās pašaizsardzības kursos. Kādā veidā, jāsaka, izdarīt spērienus pa attiecīgām vietām... tie, kas aizskar sievieti, jaunieti, meiteni.»

Aicinājums vīriešu kliķei

ANDRIS BĒRZIŅŠ (ZZS): 

«(..) Es tiešām aicinātu arī savas... nu, es nezinu, kā to... vīriešu kliķes pārstāvjus, lielāko daļu, teiksim, kas valstī ir, – nu mēģināsim, teiksim, kaut kā savaldīties un nemēģināt darīt, teiksim, pāri. Mēs mūžīgi 8. martā jeb vēl kaut kur slavējam un ejam ar nokārušām tulpēm un sveicam, un bučojam, pēc tam piedzeramies un tad maucam pa galvu uzreiz. Nē, jūsu partijā to nedara. Es zinu. (Smiekli. Aplausi.)

Tāpēc paldies tiesībsargam, un pamēģināsim visi kopā cienīt viens otru, mīlēt (tas būtu par daudz spēcīgi), bet vismaz cienīt noteikti. Starp citu, verbāla vardarbība šinī zālē notiek diezgan bieži.» 

Avots: Latvijas Republikas Saeimas sēdes 2024. gada 7. martā, 14. martā, 21. martā