Trešdiena, 30.10.2024 02:12
Adīna, Nadīna, Ulla
Pirmdiena, 11. marts, 2024 12:53

“Izkāpt” no mobilā tālruņa stundu laikā

Daina Blūma
“Izkāpt” no mobilā tālruņa stundu laikā
Foto: pixIr
Pirmdiena, 11. marts, 2024 12:53

“Izkāpt” no mobilā tālruņa stundu laikā

Daina Blūma

Vietnē ManaBalss.lv tika savākti vairāk nekā 10 tūkstoši parakstu, lai aizliegtu viedtālruņu lietošanu sākumskolā un pamatskolā. Iniciatīvas nosaukums ir “Par kvalitatīvu skolas laiku bez personiskajām viedierīcēm sākumskolās un pamatskolās”.
Skolā telefoniem- nē

Iniciatīvas pārstāvis Jānis Viegliņš, vietnē ManaBalss.lv raksta: “Vēlos panākt personīgo viedierīču izmantošanas aizliegumu sākumskolās un pamatskolās, lai sevišķi jaunākajās klasēs bērni vairāk koncentrētos mācībām. Kā arī, lai bērni skolā socializējās ar citiem bērniem un vairāk piedalās skolas aktivitātēs. Lai bērns, atrodoties skolā, domā par skolu, nevis par sava virtuālā sociāla tēla sekotājiem.” Jānis Vieglinš uzsver, ka viedtālruņu izmantošana skolās kļuva par nopietnu problēmu, un aicina veikt attiecīgus grozījumus Izglītības likumā. Iniciatīvas aprakstā, viņš minēja, ka viedtālruņi kļūst par neveselīgu prestiža simbolu. Jānis Viegliņš dalās ar saviem novērojumiem par skolēnu pārmērīgu viedtālruņu lietošanu.

“Šāds jauninājums paredzami uzlabos sekmes, veicinās bērnu veselīgāku attīstību un mazinās nelabvēlīgu un kaitīgu saturu sociālajos tīklos un tā ietekmi uz bērniem un skolas dzīvi”, raksta Jānis Viegliņš, kas atzīmēja, ka pats esot pamatskolas direktors.

Iniciatīvas pārstāvis uzskata, ka skolas ir pietiekami aprīkoti ar citām tehnoloģijām, lai skolēni nelietotu savas viedierīces, un skolas dežuranti var pasaukt skolēnu, gadījumā ja zvana vecāki. Jānis Vieglinš uzsver miega traucējumu problēmas, kuras ir saistītas ar pārmērīgu viedtālruņa lietošanu: “Mēs skolā redzam, ka bērni vēlu iet gulēt, nav izgulējušies, un mācībās ir miegaini. Viedierīču izmantošana vakara stundās, bērnam atrodoties mājās, negatīvi ietekmē viņa koncentrēšanās spējas un mācību materiāla apguvi skolā.” Viņš tomēr uzsver, ka ārpus skolas viedierīču izmantošana ir skolēnu vecāku atbildība.

Ogres novada skolās jau ierobežo personīgās viedierīces lietošanu

Birzgales pamatskolas direktora vietniece Baiba Liepiņlauska stāsta, ka izglītības iestāde atbalsta viedierīču aizliegumu skolās. Birzgales pamatskolas dažās klasēs, šogad jau ir ieviesta sistēma, kad klases audzinātājai no rīta tiek atdoti telefoni, un pēc mācību stundu beigām tiek atdoti atpakaļ. Tā ir direktora vietnieces audzināmā klase. Sistēma tika ieviesta ar vecāku atļauju, un tā veiksmīgi strādā. Vasaras brīvlaikā skolas administrācijai plānā ir ieviest korekcijas iekšējās kārtības noteikumos un iestrādāt šo sistēmu visā skolā. Vislielākā problēma, ar ko varētu saskarties skolas administrācija, ir pieņemtais lēmums, ka skolām jālemj pašām par šo jautājumu. “Gribētos lai ir tā vienotība, lai visi iet uz vienotu mērķi, visiem ir vienāds redzējums par šo jautājumu”. Skolā ļoti veiksmīgi norisinās digitalizācijas process, skolēniem mācību nolūkos ir nodrošināti portatīvie datori, kuri glabājas bibliotēkā, un ar viedierīcēm ir aprīkotas datorklases. Tādēļ, skolēniem nav nepieciešami viedtālruņi mācību laikā. Direktora vietniece uzskata, ka ārkārtas gadījumu saziņas jautājumu var risināt arī bez telefonu izmantošanas, vēršoties pie klases audzinātājas un skolas administrācijas. Baiba Liepiņlaiska atzīst, ka viņas audzināmajā klasē, kura šogad mācās bez telefoniem, skolēni nāk pie viņas un lūdz sazināties ar vecākiem, tomēr, tas nenotiek bieži. Skolas padomē jau tika aktualizēts jautājums par telefonu aizliegšanu skolā, un skolas padomes pārstāvji gandrīz vienbalsīgi atbalsta šo ierobežošanu. Skolas administrācija sekos līdzi likumdevēja paziņojumiem saistībā ar šo jautājumu, lai varētu turpināt jau iesākto darbu.

Savukārt Tīnūžu sākumskolas direktore Zane Āboliņa uzsver, ka mācību procesā maz tiek lietotas personīgās viedierīces, skolas digitalizācijas dēļ. Skolā ir  gan planšetdatori, gan portatīvie datori. Zane Āboliņa uzsver, ka sākumskola nav saskārusies pilnā mērā ar pārmērīgās telefonu lietošanas problēmu. Skolā ir ierīkoti speciālie telefonu skapīši, kur skolēni dienas sākumā atstāj telefonus, un saņem dienas beigās. Tīnūžu sākumskolas direktore uzskata, ka ieviešot telefonu aizliegumu skolās, ar komunikāciju neradīsies problēmas, jo tā var norisināties ar dežuranta vai klases audzinātāja starpniecību. Zane Āboliņa atbalsta aizliegumu, jo saprot, ka skolotājiem apnika būt par  “uzraugu” un mudināt skolēnus nolikt telefonu malā. Direktore stāsta, ka skolā domāja par telefonu aizliegumu, un lai motivēt skolēnus nelietot telefonus, rīkojot spēļu stūrīšus un ejot pastaigās. Vecāku skolas padome arī pievērsās pārmērīgās telefonu lietošanas problēmai un aktualizēja aizlieguma jautājumu.  

Bet Lielvārdes pamatskolas direktora vietniece Anda Bariņa stāsta, ka jau līdz iniciatīvas iesniegšanai, skolas iekšējos kārtības noteikumos ir telefonu lietošanas aizliegums mācību stundu laikā, ja skolotājs neliek to izmantot. Mācību stundu laikā telefonam ir jābūt skolēna somā, uzsver direktora vietniece. No 1.februāra, skolas administrācija aicina skolēnus nelietot telefonus arī starpbrīžos, lai veltīt šo laiku savstarpējai komunikācijai. Anda Bariņa uzsver, ka skolēnu pašpārvalde arī atbalsta un rosina neizmantot telefonus.

Skolu administrācijām atliek tikai gaidīt Saeimas lēmumu un atbilstošā likuma grozījumus. 

Vai vecāki piekrīt iniciatīvai?

Ogres iedzīvotāja Sanita Lablaika, piekrīt personisko viedierīču lietošanas ierobežošanai. Ja bērns aiziet ar telefonu uz skolu, tad pirms stundas telefons tiek nolikts atbilstošajā vietā lai tas netraucē mācību procesam, un starpbrīdī vai pēc skolas tas tiek saņemts. Viņa arī nezskata, ka būtu pilnībā jānoliedz personīgā telefona izmantošana starpbrīža laikā,  ja vajag sazināties ar vecākiem. Ogres iedzīvotāja uzskata, ka miega trūkums, saistībā ar telefonu pārmērīgo izmantošanu, ir vecāku atbildība. Sanita Lablaika piekrīt, ka tā ir mūsdienu problēma. “Mūsdienu narkotika, legālā”, tā Sanita Lablaika raksturo viedtālruņus.

Savukārt Ogres iedzīvotāja Irīna Linda Janušēvičus raksturo viedtālruni kā “[…]ļoti izteikts atkarības veicinātājs”. Viņa atzīst, ka dēlam, kurš mācās pirmajā klasē, pārmērīga telefona lietošana jau ir problēma. Irīna stāsta, ka gan mājās, gan skolā, telefons ir aizliegts. “Es neatbalstu, ka skolā tiek lietots telefons”, stāsta Irīna. Tomēr, viņa uzskata, ka ārkārtas situācijās un saziņai telefons var tikt lietots. Bet saziņai var tikt  izmantoti arī rokas pulksteņi.