Trešdiena, 22.01.2025 14:45
Austris, Vincents
Otrdiena, 21. janvāris, 2025 17:50

Dzimtsarakstu nodaļai darba netrūkst

novada pašvaldības Dzimtsarakstu nodaļa
Dzimtsarakstu nodaļai darba netrūkst
Foto: Ogres novads
Otrdiena, 21. janvāris, 2025 17:50

Dzimtsarakstu nodaļai darba netrūkst

novada pašvaldības Dzimtsarakstu nodaļa

Dzīves ritējums ir nepārtraukts – nāk jaunas dzīvības mūžības ceļos aizgājušo vietā, veidojas jaunas ģimenes, pāri ne tikai laulājas, bet arī šķiras, cilvēki maina vārdus un uzvārdus, arī tautības – viss notiekošais ir juridiski jāapstiprina, līdz ar to Ogres novada Dzimtsarakstu nodaļai darba netrūkst nekad.

“Dzimtsarakstu nodaļa noslēdz laulību, reģistrē paziņotos dzimšanas un miršanas faktus, izsniedz civilstāvokļa aktu reģistrāciju apliecinošus dokumentus, kārto civilstāvokļa aktu reģistru labošanas, papildināšanas, atjaunošanas un anulēšanas lietas, labo, papildina, atjauno un anulē civilstāvokļa aktu reģistrus, kārto vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas lietas, kā arī saglabā arhīva fondu,” skaidro Ogres novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Vita Leimane.

Dzimtsarakstu pakalpojumi – Ogrē un Lielvārdē

Dzimtsarakstu pakalpojumi iedzīvotājiem pieejami divās vietās novadā – Ogres Centrālās bibliotēkas (OCB) ēkā Ogrē, Brīvības ielā 35, kur 2. stāvā ierīkotas ērtas darba telpas Dzimtsarakstu nodaļas darbiniecēm un moderna Tradīciju zāle laulību reģistrācijai, un Lielvārdē, Raiņa ielā 11A – Lielvārdes pilsētas un pagasta pārvaldes ēkā.

Vita Leimane: “Lai gan OCB telpās Dzimtsarakstu nodaļa darbojas jau kopš 2021. gada augusta, ik pa laikam cilvēki vēl aizvien to meklē Ogres novada pašvaldības administrācijas ēkā, tādēļ vēlreiz vēlos atgādināt: visi dzimtsarakstu pakalpojumi Ogrē pieejami vienuviet – OCB telpās Brīvības ielā 35.”

Dzimstībā vērojama lejupslīde

 “Jāatzīst, ka demogrāfiskā situācija novadā nav iepriecinoša – tai, līdzīgā kā valstī kopumā, raksturīga lejupejoša tendence,” aizgājušā gada “bilanci” pēc jaundzimušo reģistrā esošajiem datiem raksturo V. Leimane.

Lūk, statistika! 2024. gadā novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 398 jaundzimušie (salīdzinājumam: 2021. gadā – 512; 2022. gadā – 487, 2023. gadā – 437).

No Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēto jaundzimušo skaita 341 bērnam dzīvesvieta deklarēta Ogres novada administratīvajā teritorijā:

Ogrē 147 (2023. gadā – 163); Ikšķilē 40 (2023. gadā – 51); Lielvārdē un Lielvārdes pagastā 32 (2023. gadā – 50), Ogresgala pagastā 23 (2023. gadā – 22), Madlienas pagastā 16 (2023. gadā – 12), Tīnūžu pagastā 15 (2023. gadā – 24), Ķegumā 12 (2023. gadā – 15), Suntažu pagastā 10 (2023. gadā – 6), Birzgales pagastā 6 (2023. gadā – 10), Ķeipenes pagastā 6 (2023. gadā – 6), Lauberes pagastā 6 (2023. gadā – 6), Tomes pagastā 6 (2023. gadā – 6), Jumpravas pagastā 5 (2023. gadā – 6), Taurupes pagastā 5 (2023. gadā – 5), Rembates pagastā 4 (2023. gadā – 6), Lēdmanes pagastā 3 (2023. gadā – 6), Meņģeles pagastā 3 (2023. gadā – 4), Mazozolu pagastā 2 (2023. gadā – 0), Krapes pagastā 2024. gadā nav reģistrēts neviens jaundzimušais (2023. gadā – 2).

Jaundzimušo kopskaitā novada pilsētās un pagastos deklarētajām ģimenēm 102 ir pirmdzimtie, 148 bērniņiem ģimenē jau ir brālītis vai māsiņa, 69 ģimenē ienākuši kā trešie bērni, 14 – kā ceturtie, 5 – kā piektie bērni. Par vienu bērnu kuplākas pērn kļuva 3 ģimenes novadā – viens jaundzimušais reģistrēts kā sestais, septītais un astotais bērns ģimenē.

Dzimtsarakstu nodaļā pagājušajā gadā sastādīti 649 miršanas reģistri (2023. gadā – 740). 2023. gadā mirušo lielais skaits saistīts ar Covid-19 postošo ietekmi.

Raibs vārdu spektrs

“Jaundzimušais, saprotams, pats sev vārdu nevar izvēlēties – viss viņa vecāku ziņā, un vārdu spektrs ir ļoti plašs. Daudzi vecāki priekšroku devuši jau ierastiem vārdiem, savukārt citi savas atvases nosaukuši Latvijas sabiedrībā mazāk izplatītiem personvārdiem,” par vecāku izvēli, dodot savam bērnam vārdu, stāsta Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja.

Meitenēm populārākais vārds pērn bija Sofija – tas dots 10 jaundzimušajām, bērnu dzimšanas reģistrā ierakstītas 7 Amēlijas, tikpat daudz arī Emīlijas un Paulas, 6 Martas, 5 Annas, Alises, Dārtas, Melisas un Emmas.

Pērn jaundzimušo meiteņu vecāki savām atvasēm devušas arī šādus vārdus: Herieta, Nola, Seila , Freija, Meilia, Jeva, Jonta, Arvena, Meivisa, Zabava.

Līdzīga attieksme vārdu izvēlē bijusi arī jaundzimušo zēnu vecākiem. Zēniem populārākais vārds pērn bija Teodors – tas dots 9 bērniem, 2024. gada dzimšanas reģistrā ierakstīti 6 Kārļi, 5 Jāņi, 5 Gustavi, 4 Adriani, tikpat daudz arī Haraldi un Tomasi. Vairāku zēnu vecāki savām atvasēm izvēlējušies neparastākus vārdus, tādus kā Nimajs, Enzo, Alisters, Arjuns, Taivo, Tamerlands, Arlo un Klints.

Laulājas gan Dzimtsarakstu nodaļā, gad baznīcā

Pagājušajā gadā Dzimtsarakstu nodaļā reģistrētas 448 laulības (2023. gadā – 456), 421 no tām noslēgtas Dzimtsarakstu nodaļā.

“Mēs kopīgajā datu bāzē ievadām ziņas arī par baznīcās noslēgtajām laulībām. Pērn 27 (2024. gadā – 29) pāri laulājušies dažādu konfesiju draudzēs. Spēkā esošie normatīvie akti ļauj cilvēkiem pašiem izvēlēties laulību noslēgšanas vietu – nav svarīgi, kurā pašvaldībā ir viņu deklarētā dzīvesvieta, līdz ar to mūsu nodaļā reģistrē laulību gan Ogres novada, gan citu pašvaldību iedzīvotāji. Kopš esam jaunās bibliotēkas ēkā, mūsu modernā Tradīciju zāle kļūst aizvien populārāka, ir daudz gribētāju dzīves skaistajā brīdī būt tieši pie mums. Arī šogad jau esam saņēmuši citu pilsētu iedzīvotāju pieteikumus laulību reģistrācijai, visvairāk tieši no rīdziniekiem. Interese ir liela!” stāsta V. Leimane.

Civillikums nosaka, ka dzimtsarakstu nodaļas amatpersona var reģistrēt laulību citā piemērotā vietā, ja personas, kuras vēlas noslēgt laulību, nodrošina laulības reģistrācijai piemērotus vai atbilstošus apstākļus. Pērn laulību reģistrāciju ārpus nodaļas telpām, pārsvarā viesu namos, bija izvēlējušies 22 (2023. gadā – 24) pāri.

Dzimtsarakstu nodaļā noslēgtajās laulībās pērn 16 gadījumos viens no laulātā pāra bija ārzemnieks, pārsvarā no Ukrainas, Lietuvas, Īrijas, Lielbritānijas, bija pārstāvētas arī ASV, Jaunzēlande Rumānija, un Čehija.

Laulību cilvēki slēdz dažādā vecumā, pērn vecākajam līgavainim bija 81 gads un līgavai – 82 gadi. Nepilngadīgas personas aizvadītajā gadā Ogres novadā laulību nav reģistrējušas.

Dzimtsarakstu nodaļa pērn saņēmusi 117 paziņojumus par laulības šķiršanu, 2023. gadā bija 139 šādi paziņojumi. Pēc šķiršanās daudzi cilvēki atrod sev jaunu partneri, tiek slēgtas jaunas laulības. Normatīvie akti nenosaka, cik reižu cilvēks ir tiesīgs doties laulībā – ierobežojumu nav. Pērn kāda persona vēlējās reģistrēt laulību nu jau sesto reizi.

Laulību var noslēgt bez lieciniekiem

Atskatoties uz 2024. gadu, V. Leimane uzsver, ka būtisks jaunums bija izmaiņas Latvijas Republikas Civillikumā, kas atcēla obligāto prasību laulības reģistrācijā piedalīties diviem lieciniekiem.

Pagājušā gada 1. jūlijā spēkā stājās Civillikuma 56. panta jaunā redakcija: “Laulāšana notiek personīgi klātesot līgavainim un līgavai. Līgavainis un līgava var pieaicināt vienu vai divus pilngadīgus lieciniekus. Liecinieku neierašanās nav šķērslis laulības noslēgšanai”.

Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja atklāj, ka cilvēki, kuri nāk pieteikt laulības reģistrāciju, šīs izmaiņas vērtē ļoti atzinīgi: Viņi var savu laulību reģistrēt divatā, nemeklējot lieciniekus, kuru klātbūtnei, kas agrāk bija noteikta kā obligāta, faktiski nav nekādas juridiskas nozīmes, – tā vairāk ir kā vēsturiska tradīcija.”        

Arī šogad godinās novada stipros pārus

Par jauku tradīciju ir kļuvusi novada stipro pāru godināšana. Pagājušajā gadā pašvaldība rīkoja svinīgu sarīkojumu, kurā tika godināti 17 pāri, kas laulībā nodzīvojuši 50 un 60 gadus. Man un manām kolēģēm ir patiess lepnums par cilvēkiem, kuri spēj nosargāt ģimenes vērtības. Šāds pasākums notiks arī šogad, jūnija sākumā, iedzīvotāji par to tiks laikus informēti.

Atskatoties uz 2024. gadu, V. Leimane atzīmē kādu patīkamu brīdi: “Pagājušā gada decembrī vizītē Ogres novadā bija ieradies Valsts prezidents. Iepazīstoties ar Ogres Centrālo bibliotēku, mūsu valsts vadītājs atvēlēja laiku, lai ielūkotos arī Dzimtsarakstu nodaļas telpās Tradīciju zālē. Ne katras pašvaldības dzimtsarakstu nodaļā ir tik lieliski apstākļi ikdienas darbam un tik mūsdienīga Tradīciju zāle svinīgiem un cilvēku dzīvē nozīmīgiem pasākumiem.”

Novada iedzīvotājiem 2025. gadā Dzimtsarakstu nodaļas nelielais kolektīvs vēl ikdienas solī saskatīt labo un pozitīvo, saticību ģimenē un sabiedrībā, mieru pasaulē.