SIA «Ogres rajona slimnīca» Rehabilitācijas nodaļas vadītāja Kristīne Dzene stāsta, ka slimnīcas Rehabilitācijas nodaļā pacientiem pieejami aptuveni desmit fizikālo procedūru veidi, atliek vien izvēlēties konkrētajā situācijā piemērotāko.
Var ārstēt arī ar strāvu
Viena procedūru grupa ir elektroterapija – diadinamiskās strāvas (tajā skaitā amplipulss), ultraīsviļņu terapija (UVČ), TENS, MENS, darsonvalizācija – dažādu strāvas veidu (galvaniskā jeb līdzstrāva, zemas, vidējas vai augstas frekvences strāvas) lietojums medicīnā.
K. Dzene skaidro, ka atbilstoši elektriskie kairinātāji veicina šūnu membrānu potenciāla maiņu un izraisa nervu vai receptoru kairinājumu. Mainīgs elektriskais lauks ierosina molekulu svārstības, kas šķidrumu saturošos audos veicina siltuma rašanos. «Šie efekti mazina sāpes, stimulē nervu un muskuļu darbību. Elektrisko procedūru indikācijas ir sāpes, muskuļu un nervu bojājumi. Ultraīsviļņu terapiju plaši pielieto artrožu (locītavu sāpju), muskuļu sāpju un cīpslu iekaisumu gadījumā. Šo terapiju var izmantot arī iekšējo orgānu slimību gadījumā (sinusīts, adneksīts un citas).
Viens no elektroterapijas veidiem, ievadot medikamentu, ir elektroforēze (jonoforēze). Ar līdzsstrāvu var ievadīt lokālos anestezējošos medikamentus, ārēji lietojamos pretsāpju medikamentus, neveicot injekcijas,» stāsta K. Dzene, piebilstot, ka elektroforēzi lielākoties lieto, ja ir tenidnīti, sinovīti, bursīti, artrozes.
Elektroterapijas procedūru galvenās kontrindikācijas ir jušanas traucējumi, akūts iekaisums, deģeneratīvu locītavu slimību aktīvā fāze, drudzis un infekcijas slimības. To nevar pielietot arī pacientiem ar sirds ritma stimulatoriem, grūtniecēm, pacientiem ar strāvu nepanesamību un, ja procedūras zonā ir onkoloģija, bet citā ķermeņa zonā, ja nepieciešams mazināt sāpēs, procedūra ir atļauta.
Ogrē pieejams augstas intensitātes magnēts
Nākamā procedūru grupa ir elektromagnētiskā lauka terapija – Ogres slimnīcā pieejama gan zemas, gan augstas intensitātes magnētterapija jeb induktoterapija. Magnētterapijā izmanto vāju, pulsējošu magnētisko lauku, kas, iedarbojoties uz organismu, maina jonu aktivitāti. Zemas frekvences magnētiskais lauks mazina tūsku, iekaisuma procesus, palīdz uzsūkties hematomām jeb zilumiem, uzlabojas asinsrite. To pielieto balsta un kustību aparāta slimību ārstēšanai (locītavu, muskuļu sāpes, arī pēc locītavu endoprotezēšanām), pēc traumām, lūzumiem (arī tad, ja veikta osteosintēze ar skrūvēm un plāksnēm), brūču dzīšanas veicināšanai, tūskas mazināšanai. Magnētterapiju nedrīkst veikt, ja ir ievietots elektrokardiostimulators vai konstatēta onkoloģija.
Augstākas frekvences magnētiskā lauka darbība ir līdzīga, tikai intensīvāka, un pacients procedūras laikā var just tās iedarbību. Augstas intensitātes magnētiskā lauka terapijai ir vairākas priekšrocības. Tā var uzlabot audu dzīšanu, veicinot šūnu atjaunošanos un reģenerāciju. Šī terapija ir noderīga, ārstējot traumas, brūces vai hroniskas sāpes. Terapija ir efektīva sāpju mazināšanā, jo magnētiskie lauki var ietekmēt nervu signālus un mazināt sāpju receptora aktivitāti, radot atvieglojumu sāpīgos apgabalos. Tā var palīdzēt mazināt iekaisumu, jo veicina pretiekaisuma procesus un mazina iekaisuma reakcijas. Uzlabo arī mazā iegurņa orgānu funkciju (urīna nesaturēšana, erektila disfunkcija) – uzlabojot asinsriti, stimulējot muskuļus, veicina funkciju uzlabošanos.
Augstas intensitātes magnētterapiju nevar pielietot, ja ir sirds ritma stimulators, metāla protēzes (endoprotēzes) vai citas konstrukcijas (skrūves, stieņi, plāksnes) ārstējamajā zonā, kā arī onkoloģija. Dodoties uz procedūru, arī mobilo tālruni vēlams atstāt mājās. Zemas intensitātes magnētam nav šādu kontrindikāciju, pat ja locītava saskrūvēta ar plāksnēm, atļauts izmantot šo procedūru, tā pat mazina iekaisumu, veicina dzīšanu un kaula atjaunošanos.
Savukārt mazā iegurņa orgānu elektromagnētiskajai stimulācijai pieejams funkcionālās magnētiskās stimulācijas krēsls. To pielieto urīna un fēču nesaturēšanas, tajā skaitā pēc dzemdībām, mazā iegurņa orgānu noslīdējuma, erektilās disfunkcijas un tamlīdzīgos gadījumos. «Šī ir neinvazīva, nesāpīga terapija, kam nav vajadzīga īpaša klientu sagatavošana. Terapijas laikā pacients ir apģērbts un atrodas sēdus stāvoklī. Terapijas pielietošana sniedz efektīvu rezultātu mazā iegurņa muskulatūras stiprināšanai,» skaidro rehabilitoloģe.
Ārstē arī ultraskaņa un lāzers
K. Dzene skaidro, ka nākamā procedūru grupa ir ultraskaņa – arī tā būtībā izsilda audus, vibrējot ar ultraskaņas frekvenci (visvairāk sasilst robežzona starp kauliem un mīkstajiem audiem). Arī šī procedūra mazina sāpes, uzlabo asinsriti. Ultraskaņa ir derīga gandrīz pēc visām traumām – mežģījumiem, sasitumiem, muskuļu, cīpslu un un nervu bojājumiem, locītavu sāpēm, gan reimatiska rakstura, gan arī nodilumiem jeb osteoartrītiem, arī ādas slimību gadījumos (piemēram, ja ir sklerodermija, kad ādā veidojas saaugumi), rētas, pirkstu kontraktūras (Dipitrēna kontraktūras) un citas. Ar ultraskaņu var ievadīt arī medikamentus – tā ir fonoforēze, kuras laikā virspusēji lietojamos medikamentus (pretsāpju ziedes, pretrētu krēmus un citus) audos ievada dziļāk.
Ultraskaņas kontrindikācijas ir aktīvs iekaisums un drudzis, infekciozs process, asinsvadu slimības (īpaši tromboflebīts, trombozes un perifēro artēriju sašaurināšanās), tas ir papildu siltums, un šo procedūru nevajadzētu veikt personām ar asinsrites traucējumiem vai izteiktu aterosklerozi konkrētajā zonā, arī onkoloģiju procedūras zonā.
Ogres rajona slimnīcā pieejama arī gaismas terapija – zemas intensitātes lāzerterapija, bioptrona lampa. Lāzerterapija ietekmē sāpju receptorus, nervu galus un bloķē sāpju pārvadi no konkrētās sāpju vietas uz galvas smadzenēm. Siltuma ietekmē paplašinās asinsvadi, uzlabojas asinsrite, imūnsistēmas un vielmaiņas procesi, atslābst savilkti muskuļi, veidojas endorfīni, kas nomāc sāpes.
Minētās procedūras pielieto, ja ir saišu sastiepumi, tenisista un golfera elkoņi (laterālie, mediālie epikondilīti), savilkti trigera punkti, muskuļu spazmas, locītavu sāpes, osteoartrīts, muguras lejasdaļas sāpes, pleca sāpes, papēža pieša un plantārā fascīta izraisītas sāpes, Ahilleja cīpslas iekaisums, pleca, potītes, ceļa locītavas mežģījumu sekas, patellas saites iekaisums, grūti dzīstošas brūces un citas. Vienīgā kontrindikācija ir onkoloģija procedūras zonā.
Aukstums un vanna arī sniedz ārstniecisku efektu
Rehabilitācijas nodaļā pieejama arī krioterapija – lokāla aukstuma terapija, lai mazinātu iekaisušo audu apgādi ar asinīm, palēninātu vielmaiņas procesus un nervu pārvades ātrumu –, tai ir sāpes un tūsku mazinošs efekts. Aukstuma terapiju pielieto visos akūto lokālo sāpju un iekaisumu gadījumos. Aukstums var mazināt arī spastiku. Procedūra nav ieteicama, ja ir Reino sindroms, aukstuma aglutinēmija, kad aukstuma ietekmē asinsvadi spazmējas un veidojas trombi.
Šī ir vienīgā terapija, ko var izmantot arī onkoloģiskos procesos. Krioterapiju lielākoties pielieto fizioterapeiti – aparāts ir pārvietojams. Ja pacientam ir nosūtījums no ārsta, tad krioterapijuveiks fizikālā māsa.
Pieprasīta procedūra ir arī hidroterapija – uz audiem iedarbojas temperatūra, hidrostatisks spiediens, ūdens cēlējspēks un berzes pretestība. Zemūdens masāža jeb hidromasāža uzlabo limfas atteci, asinsriti, atslābina muskuļus, uzlabo vielmaiņu, mazina sāpes. To pielieto, ja ir kustību un balsta sistēmas slimības – locītavu sāpes, muskuļu un cīpslu sāpes un bojājumi, sekas pēc locītavu endoprotezēšanas, kaulu traumām ar vai bez osteosintēzes (operācijas), nervu bojājumi, nervu sistēmas slimības – neiralģijas, polineiropātijas, parēzes; asinsvadu slimības – I un II pakāpes perifēro artēriju slēguma slimības, vēnu mazspēja, pirmās un otrās pakāpes arteriāla hipertensija. No šīs procedūras vajadzētu atturēties, ja ir dekompensēta sirds mazspēja, slikti kontrolēta arteriālā hipertensija, nestabila stenokardija, elpošanas mazspēja, svaigas artēriju un vēnu trombozes, perifēro artēriju slēgums, akūts iekaisums, medikamentozi nekontrolēti krampji (piemēram, epilepsija), onkoloģija. Protams, arī tad, ja ir vaļējas brūces. Ja ir sirds mazspēja, bet tā tiek ar zālēm kontrolēta un nav tūskas, tad hidroterapija ir pieļaujama, bet, ja ir elpas trūkums ikdienā, tad labāk izvēlēties ko citu.
Pieejama gan limfodrenāža, gan triecienviļņu terapija
Limfodrenāža ir klasiska un efektīva metode, ko bieži izmanto kā pamatprocedūru, uzsākot ķermeņa silueta skulpturēšanu un pretcelulīta terapiju. «Limfodrenāža ir viena no nedaudzajām procedūrām, ko drīkst veikt arī grūtnieces (sākot ar otro trimestri – limfodrenāža kājām). Tā aktivizē organisma fizioloģiskos procesus, šo metodi izmanto arī ārstniecībā, atsevišķu slimību profilaksei un rehabilitācijai,» stāsta K. Dzene, piebilstot, ka cilvēkiem ar mazkustīgu dzīvesveidu limfodrenāža ir ieteicama kā profilaktiska procedūra. Tās rezultāts ir uzlabota asinsrite un limfas plūsma, cīņa ar celulītu, tūsku un liekā šķidruma uzkrāšanos, saistaudu nostiprināšana, ādas tonusa uzlabošana, samazināts ķermeņa apjoms, noguruma mazināšana, uzlabota šūnu vielmaiņas galaproduktu izvadīšana no organisma. Limfodrenāžu manuāli veic masieri, bet mehāniski – speciāla limfodrenāžas iekārta.
Minētā procedūra nav ieteicama, ja ir akūti ādas iekaisumi, tromboflebīts (vēnas iekaisums, kas saistīts ar trombu veidošanos), onkoloģija, sirds mazspēja.
Vēl viens fizikālās terapijas veids ir radiālā triecienviļņu terapija.
«Tā ir arī augstas intensitātes procedūra, būtībā sāpīga procedūra, bet doma ir kalcinātu, piešu, kaulu, izaugumu sašķelšana, saskaldīšana mazākos gabaliņos vai vismaz daļēja atšķelšana, lai tas tiktu noārdīts un netraucētu kustību laikā, nekur neberztos, neveidotu hronisko iekaisumu,» skaidro K. Dzene, kura pati arī veic šo procedūru. Rehabilitoloģe piebilst, ka uz triecienviļņu terapiju var nākt pacienti ar visādu veidu hroniskiem tendinītiem, cīpslu iekaisumiem, arī pēc kaulu lūzumiem, gan ar stieņiem, gan bez stieņiem, kas ir operēti vai neoperēti, jo konkrētā procedūra tieši uzlabo kaulu dzīšanu. Triecienviļņu terapija noder arī skaistumkopšanā, celulīta novēršanai.
«Triecienvilnis ir kā neliels mikro sprādziens – hroniskais process, ko organisms jau uztvēris kā normu, tiek atkal uztaisīts par akūtu procesu, un, ja organismam ir vēlme ko labot, tas tajā mirklī salabo. Pati procedūra ir kādas 10 līdz 15 minūtes vienai zonai, un lielākoties nepieciešamas līdz sešām procedūrām ne biežāk kā reizi nedēļā. Sāpīguma dēļ bērniem šī procedūra nav ieteicama, bet atsevišķos gadījumos, ja ir ceļa locītavu patoloģijas, piemēram, Šlātera sindroms, vai arī bērniem – sportistiem, var veikt arī triecienviļņu terapiju.
Procedūras pieejamas gan slimnīcā, gan Dziednīcā
Pieaugušajiem, arī personām ar invaliditāti vai represētajiem, neraugoties uz to, ka ir ģimenes ārsta norīkojums, visas fizikālās terapijas procedūras ir par maksu, bet bērniem tās ir valsts apmaksātas, izņemot triecienviļņu terapiju, hidroterapiju un limfodrenāžu. Rehabilitācijas nodaļas vadītāja piebilst, ka jebkurām fizikālajām procedūrām, izņemot hidroterapiju un limfodrenāžu, nepieciešams ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums.
«Pacienti mēdz nākt un teikt, ka viņiem pirms kāda laika veikta viena vai otra procedūra, bet mēs nevaram zināt, kas ar cilvēku noticis šajā laikā, varbūt viņam ir ielikts, piemēram, elektrostimulators sirdī un šādu procedūru vairs nav iespējams veikt, tāpēc arī šis ārsta nosūtījums ir tik būtisks. Tam jābūt salīdzinoši nesen izrakstītam. Nosūtījums var būt arī elektroniski,» skaidro K. Dzene.
Pamata fizikālās procedūras pieejamas gan Rehabilitācijas nodaļā, Ogrē, Slimnīcas ielā 2, gan tās filiālē Dziednīcā, Ogrē, Meža prospektā 9. Vanna, triecienvilņu terapija un augstas intensitātes magnēts pieejami tikai Slimnīcas ielā 2, bet bioptrona lampa – tikai Dziednīcā.
Rehabilitoloģe norāda, ka aparātu ir salīdzinoši daudz, tāpēc rindas uz procedūrām nav garas – fizikālās terapijas māsas vienlaikus strādā ar sešiem septiņiem pacientiem. Garākās rindas – aptuveni nedēļu, pusotru – var veidoties vien uz ultraskaņu un stipro magnētu. Vēl nedaudz garākas rindas ir uz radiālo triecienviļņu terapiju.
«Ogres slimnīcas vadība rūpējas, lai visa aparatūra tiktu atjaunota. No nākamā gada janvāra vispār būs aizliegts strādāt ar veco aparatūru, tāpēc mēs jau vairākus gadus iepērkam jaunu aparatūru, visa ir ar CE sertifikātiem, mums vairs nav padomju laiku aparatūras. Jaunajai aparatūrai ir vairāki pozitīvi aspekti, piemēram, veicot ultraskaņas procedūras, māsai bija jāstāv līdzās un manuāli jābraukā ar aparātu pa slimo zonu, bet pērn iegādājāmies jaunu ultraskaņas aparātu, un, piemēram, karpālo kanālu, tendenītu gadījumā, var uzsmērēt gelu, piestiprināt aparātu, un tas pats darbojas. Jaunajos aparātos ir arī plašs programmu klāsts un pārsvarā jau ir iestatīti visi mērījumi, nepieciešamie stiprumi atkarībā no diagnozes, un tad ir ļoti mazs risks kaut kādām komplikācijām, piemēram, apdegumiem. Ja kādreiz varēja dzirdēt, ka pacientam pēc procedūras bija radies apdegums, čūlas, tad tagad šādu gadījumu nav bijis,» stāsta K. Dzene, piebilstot, ka lielākajai daļai procedūru efekts jūtams jau procedūras laikā, bet ir atsevišķas procedūras, piemēram, ultraskaņa vai magnēti, kur daži pacienti atzīst, ka efekts uzkrājas un tikai pēc kādas nedēļas vai divām, kad pabeigts kurss, sāk iedarboties un beidzot paliek vieglāk. Ir pacienti, kuri atnāk uz vienu vai divām procedūrām un vairāk neatnāk, un tā arī pasaka, ka nejūt efektu. Rehabilitoloģe norāda – ja sāk procedūras, tad piecas reizes ir minimums, lai vispār būtu kāds rezultāts. No vienas vai divām procedūrām lielas jēgas nebūs. Ir procedūras, kuras vēlams veikt katru dienu piecas dienas pēc kārtas, bet ir tādas, ko var veikt ik pārdienas. «Daudzi pacienti nāk, stāv rindā pie rehabilitologa vairākus mēnešus, lai tikai palūgtu nosūtījumus uz fizikālajām procedūrām, jo nosūtījumu vajag apdrošināšanai, bet nosūtījumu var izrakstīt jebkurš ģimenes ārsts vai ārsts speciālists, tādējādi ieekonomējot pacienta laiku, un viņš palīdzību saņem tad, kad tas ir aktuāli,» saka Kristīne Dzene.
Uzziņai
Zvanot SIA «Ogres rajona slimnīca» reģistratūrai pa tālruni: 20388403, var pierakstīties uz fizikālajām procedūrām gan slimnīcā, gan Dziednīcā. Slimnīcā procedūras pieejamas no pulksten 8 līdz pulksten 18, bet Dziednīcā no pulksten 7 līdz pulksten 16.