Trešdiena, 15.01.2025 16:35
Felicita, Fēlikss
Sestdiena, 1. jūnijs, 2024 15:51

Kā pasargāt augļu kokus no putniem?

OgreNet
Kā pasargāt augļu kokus no putniem?
Foto: Freepik generation
Sestdiena, 1. jūnijs, 2024 15:51

Kā pasargāt augļu kokus no putniem?

OgreNet

Šobrīd, kad dārzos sāk gatavoties jau agrie ķirši, dārzu saimniekiem  lielākās rūpes ir par to, kā ogas nosargāt no putniem, kuri ogas aplasīt no kokiem var ļoti  strauji.  Putni var nodarīt ievērojamu kaitējumu augļu koku ražai, noknābjot nogatavojušās ogas un augļus. Lai pasargātu savus augļu kokus, dārzkopji var veikt dažādus pasākumus.

Visbiežāk izmantotā metode ir augļu koku apklāšana ar aizsargtīkliem. Tīkli var būt izgatavoti no dažādiem materiāliem, piemēram, no plastmasas vai auklām. Svarīgi izvēlēties tīklu ar atbilstošu acu izmēru, kas ir pietiekami mazs, lai atbaidītu putnus, bet tajā pašā laikā ļautu cauri iet gaismai un kukaiņiem apputeksnētājiem. Izvēlieties tīklu ar acu izmēru 10-20 mm, kas ir pietiekami mazs, lai atbaidītu lielāko daļu putnu.

Tīklu nostipriniet pie koka zariem ar plastmasas saitēm vai stiepli. Pārliecinieties, ka tīkls ir pietiekami liels, lai aptvertu visu koku, ieskaitot zarus un augļus.

Regulāri pārbaudiet tīklu un salabojiet jebkādus bojājumus.

Atstarojoši materiāli

Putnus var atbaidīt arī atstarojoši materiāli, piemēram, folija vai alumīnija lente. Šos materiālus var piekārt koku zaros vai izvietot uz zemes ap kokiem. Gaisā plīvojot, lentes rada atstarojošu efektu, kas var atbaidīt putnus.

Tāpat kā papildu līdzekli putnu atbaidīšanai var izmantot arī atstarojošos diskus. Šie diski ir izgatavoti no atstarojošas plastmasas vai viegla metāla, un tos var piekārt koku zaros. Diski rotē vēja ietekmē, radot atstarojošu efektu, kas var atbaidīt putnus.

Atstarojošie putnubiedētāji ir izgatavoti no atstarojošas plastmasas vai metāla un parasti attēlo plēsēju putnus, piemēram, vanagus vai pūces. Putnubiedētāji var atbaidīt putnus, radot plēsēja draudu iespaidu. Jāņem vērā, ka ir regulāri jāmaina atstarojošo materiālu stāvokli, lai putni nepierastu pie tā.

mceu_14128383411717246642777.jpg

Skaņu ierīces

Putnus var atbaidīt ar īpašām skaņu izdodošām ierīcēm, kas darbojas, izdodot skaņas, kas putniem ir nepatīkamas vai biedējošas, liekot tiem doties prom. Dažas skaņu ierīces ir efektīvākas pret noteiktām putnu sugām nekā citi. Ir svarīgi izvēlēties rīku, kas ir efektīvs pret putnu sugām, kuras jūs mēģināt atbaidīt. Dažas no populārākajām skaņu izdodošām ierīcēm putnu atbaidīšanai ir tādas, kas atdarina plēsēju putnu, piemēram, vanagu vai pūču, saucienus. Putni dabiski baidās no plēsējiem, un šīs skaņas var likt tiem doties prom no jūsu augļu kokiem.

Ir arī ierīces, kas izdod putniem nepatīkamas skaņas, piemēram, sprādziena skaņas vai trauksmes signālus. Putni var izvairīties no vietām, kur dzird šīs skaņas.

Tāpat nereti dārzkopji izmanto arī ultraskaņas ierīces, kuru radītās skaņas cilvēkiem nav dzirdamas, bet putniem var būt ļoti nepatīkamas. Ultraskaņas ierīces var efektīvi atbaidīt dažādu sugu putnus.

Taču tāpat kā pie atstarojošajiem biedēkļiem, arī pie skaņām putni var ātri pierast un saprast, ka briesmas viņiem nedraud, tāpēc izmantojiet dažādas skaņu izdošanas ierīces, lai putni nepierastu pie vienas skaņas un regulāri mainiet to atrašanās vietu, lai putni nezinātu, no kurienes nāk skaņa.

mceu_87514572111717246926340.jpg

Putnu biedēkļi, piemēram, plastmasas plēsēju putnu silueti vai biedēkļi ar skaņu, var būt efektīvi, lai atbaidītu putnus īslaicīgi. Tomēr putni laika gaitā var pierast pie biedēkļiem, tāpēc tos regulāri jāmaina vai jāpārvieto. Izvietojiet biedētājus dažādās vietās un regulāri mainiet to stāvokli. Varat arī izgatavot pašmāju biedēkļus no vecajiem kompaktdiskiem, alumīnija kannām vai citiem materiāliem.

Ir svarīgi piebilst, ka neviena metode negarantē pilnīgu aizsardzību pret putniem. Vislabāk ir izmantot dažādu metožu kombināciju, lai panāktu vislabākos rezultātus.