Svētdiena, 19.05.2024 05:25
Lita, Sibilla, Teika
Piektdiena, 3. maijs, 2024 11:14

Padomi bagātīgai sīpolu ražai

OgreNet
Padomi bagātīgai sīpolu ražai
Foto: Unsplash.com
Piektdiena, 3. maijs, 2024 11:14

Padomi bagātīgai sīpolu ražai

OgreNet

Pirmais, kas jāpaveic sīpolu audzētājam, ir šķirnes izvēle. Izlemiet, kādam mērķim audzēsiet sīpolus - lokiem, svaigam patēriņam, salātiem vai glabāšanai. Katram mērķim ir piemērotas šķirnes. Piemēram, loku sīpoli neveido lielus sīpolus, bet ir ideāli agrīnai zaļumu ieguvei.

Vietas un augsnes sagatavošana.

Sīpoliem nepieciešama saulaina vieta ar labi drenētu, auglīgu augsni. Nevajadzētu stādīt sīpolus vietā, kur 5 gadus iepriekš auguši sīpoli, ķiploki vai sīpolpuķes, lai izvairītos no slimībām. Labi priekšaugi sīpoliem ir kartupeļi, bietes un zirņi. Pirms stādīšanas ieteicams augsni bagātināt ar kompostu vai trūdvielu.

Stādīšanas laiks

Sēklas sēj ne vēlāk par 5. - 7. maiju. Sīksīpolus var stādīt agrāk - jau aprīļa vidū, ja riskējat ar pavasara salnām, vai maija beigās, lai pasargātu no aukstuma.

Kopšana

Regulāri laistiet sīpolus, it īpaši sausā laikā. Izmērcējiet augsni ap sīpoliem, kad loki sasniedz 10 cm augstumu, lai veicinātu sīpolu veidošanos. Izravējiet nezāles, kas konkurē ar sīpoliem par barības vielām un mitrumu. Lai iegūtu lielākus sīpolus, var izretināt stādījumus. Sīpolu mušu apkarošanai var izmantot insekticīdus vai tautas metodes, piemēram, ap stādījumiem stādīt piparmētras vai nasturcijas.

Var veikt mēslošanu ar komplekso mēslojumu, kas bagāts ar kāliju. Pārmērīga slāpekļa mēslošana nav ieteicama, jo var veicināt lapu augšanu uz sīpolu rēķina.

Novākšana

Sīpoli ir gatavi novākšanai, kad lapas sāk dzeltēt un nogāztas. Parasti tas notiek jūlija beigās vai augusta sākumā. Novācot sīpolus, ļaujiet tiem apžūt pāris nedēļas saulē vai labi vēdināmā telpā. Pēc tam uzglabājiet sīpolus sausā, vēsā un tumšā vietā.

mceu_24778819711714724107545.jpg

Sīksīpolu šķirnes agrai ražas ieguvei

‘Contado F1’ – agrākais hibrīds, augstražīgs, veido skaistus apaļus, zeltaini brūnus sīpolus, miziņa noturīga, tievs kakliņš. Īpaši piemērots smagām augsnēm.

‘Crusado F1’ – ļoti agra hibrīdā šķirne ar skaistiem, apaļi zeltainiem sīpoliem. Ļoti laba stingrība. Mizas krāsojums dzeltenīgā bronzas krāsā, izcila mizas kvalitāte – neplaisā. Spēcīgā sakņu sistēma nodrošina augstu ražību gan dažādos klimatiskos apstākļos, gan dažāda tipa augsnēs.

‘Troy F1’ – ziemas sīksīpoli, kurus var stādīt rudenī. Ļoti augsta izziedēšanas izturība. Spēcīgs, augstražīgs, apaļas formas sīpols ar tumši dzeltenu miziņu. Izcila izturība pret īsto un neīsto miltrasu. Piemērots tūlītējai realizācijai.

Ilgstošai uzglabāšanai

‘Corrado F1’ – agrīna, augstražīga, spēcīgi augoša šķirne. Veido izskatīgus apaļus sīpolus ar gludu, dzeltenu ārējo mizu divās kārtās. Izcila mizas kvalitāte – neplaisā. Izturīgi – mazāk inficējas ar sīpolu kakla puvi. Šķirne piemērota audzēšanai visu tipu augsnē. Stabila raža neatkarīgi no laika apstākļiem.

‘Sturon’ – vidēji agrīna, strauji augoša šķirne. Sīpoli apaļi ar tievu sīpola kakliņu un dzeltenu mizu. Šķirne piemērota audzēšanai visu tipu augsnē. Piemēroti uzglabāšanai līdz februāra beigām.

‘Hercules F1’ – vidēji agra, augstražīga un ļoti izlīdzināta sīpolu šķirne, izturīga pret izziedēšanu. Sīpolu forma apaļa.

‘Biztro’ – agra šalotes jeb ģimenes tipa sīpolu šķirne. Veido apaļus sīpolus, miziņa sarkanbrūna, neplaisā. Var audzēt visās augsnēs.

mceu_64193120721714724125573.jpg

Dažādas krāsas

‘Snowball’ – ļoti augstražīga šķirne, veido apaļus sīpolus ar baltu miziņu un tievu kakliņu. Izturīgs pret mizas melnēšanu. Var īslaicīgi uzglabāt.

‘Rosanna’ – izceļas ar unikālo rozā krāsu. Sīpoli vidēji lieli, apaļi, nedaudz ieplakani. Piemērota šķirne audzēšanai jebkurā augsnē. Var īslaicīgi uzglabāt. Ļoti garšīgi – ideāli saskaņota aromāta un garšas buķete. Atraktīvi izskatās salātos un dekorējot ēdienus.

‘Red Baron’ – plakani apaļš, tumšsarkans sīpols ar ļoti izturīgu mizu. Ļoti labi glabājas.

Izpildiet šos ieteikumus, un jūs varēsiet baudīt bagātu un kvalitatīvu sīpolu ražu!