Politiskajā grupā jābūt vismaz 23 deputātiem, kas ievēlēti vismaz vienā ceturtdaļā dalībvalstu (septiņās). Lai politiskās grupas tiktu oficiāli atzītas no 16. jūlija – jaunā sasaukuma pirmās plenārsēdes pirmās dienas –, tām līdz 15. jūlijam ir jāpaziņo Parlamenta priekšsēdētājam savs nosaukums, politiskā deklarācija un sastāvs. Jaunā sasaukuma pilnvaru laiks oficiāli sāksies otrdien, 16. jūlijā.
No otrdienas līdz piektdienai deputāti pulcēsies Parlamenta mītnē Strasbūrā, lai ievēlētu priekšsēdētāju, 14 priekšsēdētāja vietniekus un piecus kvestorus. Deputāti balsos arī par Parlamenta pastāvīgo komiteju un apakškomiteju skaitlisko sastāvu. Iespējams, tiks paziņots arī komiteju nominālais sastāvs (deputātu vārdi). Pēc pirmās plenārsēdes notiks komiteju pirmās sanāksmes, lai ievēlētu to attiecīgos priekšsēdētājus un priekšsēdētāja vietniekus. Komisijas priekšsēdētāja vēlēšanas notiks pēc Parlamenta sastāva apstiprināšanas.
Galīgo lēmumu par precīzu laiku pieņems politisko grupu priekšsēdētāju konference. Iepriekšējos sasaukumos, kad Eiropas Parlamenta vēlēšanas notika maijā, jūlijā tika organizētas divas plenārsesijas: pirmā bija veltīta jaunā Parlamenta sastāva izveidei un tā priekšsēdētāja, priekšsēdētāja vietnieku un kvestoru (deputātu, kas atbild par administratīvajiem jautājumiem) vēlēšanām, bet otrā – Komisijas priekšsēdētāja vēlēšanām. Tālāk saskaņā ar procedūrām Eiropadome kopā ar (jaunievēlēto) Komisijas priekšsēdētāju izraugās komisāra amata kandidātus. Katram komisāra kandidātam Komisijas priekšsēdētājs uztic atbildību par konkrētu politikas jomu. Pirms plenārsēdes balsojuma par visas kolēģijas iecelšanu amatā attiecīgās EP komitejas izvērtē katru no komisāra amata kandidātiem. Šis process un balsojums parasti notiek oktobrī – novembrī.