Trešdiena, 15.01.2025 11:41
Felicita, Fēlikss
Ceturtdiena, 25. jūlijs, 2024 12:26

Uldevena koka pils Lielvārdē tiks saglabāta

Ogresnovads.lv/Ogrenet.lv
Uldevena koka pils Lielvārdē tiks saglabāta
Foto: ogresnovads.lv
Ceturtdiena, 25. jūlijs, 2024 12:26

Uldevena koka pils Lielvārdē tiks saglabāta

Ogresnovads.lv/Ogrenet.lv

Šodien Ogres novada pašvaldības domes deputāti vienbalsīgi nolēma, ka Uldevena senlatviešu pils Lielvārdē ir saglabājama kā nozīmīgs latviskās identitātes objekts Eiropas kultūrtelpā. Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis pateicās Liepiņu ģimenei par ilggadējo un pašaizliedzīgo darbu patriotisma veicināšanā, vēstures popularizēšanā un jaunatnes izglītošanā, uzņemot skolēnus un stāstot par mūsu senču dzīvi, kas veido nozīmīgu kultūrtelpu ne tikai Lielvārdē, bet visā novadā.

Pašvaldība augstu vērtē senās Latvijas vēstures pētnieka, vēstures entuziasta un karikatūrista Agra Liepiņa devumu jaunatnes izglītošanā un latviskās dzīvesziņas saglabāšanā, veidojot un uzturot Lielvārdes valdnieka Uldevena senlatviešu koka pili, par pamatu ņemot un pētot arheoloģisko izrakumu materiālus no dažādām Latvijas vietām. Uldevenē ir ieguldīts dzīvesdarbs un zināšanas, un šim izglītojošajam darbam ir jāturpinās. Koka pils unikālā modeļa saglabāšana ir pašvaldības uzdevums sabiedrības izglītošanā.

Uldevene ir Indriķa hronikā minēts Lielvārdes valdnieks, kurš pārvaldīja Daugavmalas lībiešu apdzīvoto teritoriju līdz Aizkrauklei. Senlatviešu koka pils līdzinās 10. – 13. gadsimta pilīm, kādas bijušas gandrīz katrā lielākā Latvijas pilskalnā, Vācu akmens pilsdrupas saglabājušās un renovētas, dažviet skaisti uzlabotas. Savukārt Latviešu koka pilis ir gājušas zudībā, norāda A. Liepiņš. Pateicoties Liepiņu ģimenei, Lielvārdē atrodas šis unikālais nacionālās identitātes izziņas objekts, kas ir arī vieta, kur kopt latviskās tradīcijas. Liepiņa kungs ir veltījis daudzus savus dzīves gadus vēstures rekonstrukcijai, pats gan veidojot ekspozīcijas, gan stāstot par tām pils apmeklētājiem. Pils saimnieks ir radījis arī mākslas darbus par latviešu senvēstures tēmu.  Šobrīd dažviet koka pils baļķiem ir nepieciešama nomaiņa – vides ietekmē koks cietis no puves, tāpat pils instalācijas īpašnieks ir noraizējies arī par apmeklētāju drošību, jo lietainā laikā koka baļķi var būt slideni.

Lielvārde līdz ar Uldevena pili, Andreja Pumpura Lielvārdes muzeju, Lielvārdes parka dižakmeņiem un skulptūru dārzu kļuvusi par nacionālās pašapziņas un latviskuma izziņas centru. Būtiski saglabāt Uldevena pili galvenokārt tās izglītojošās funkcijas dēļ. Senlatviešu koka pils unikālā modeļa saglabāšana esošajā vietā nodrošinās iespēju turpināt veidot kultūrtelpu, kas izglītotu mūsu sabiedrību par Latvijas vēsturi un tās iedzīvotājiem. Tādējādi pašvaldībai būs iespēja pilnveidot skolēnu mācību procesu, veicot pētniecības darbus, īstenojot mācību stundas koka pilī un veidot papildu saturu par konkrētu Latvijas vēstures laika posmu.

A. Pumpura Lielvārdes muzeja vadītāja A. Streile norāda, ka mākslinieciskie darbi, maketi, priekšmeti, gleznas  ir noderīgs ilustratīvi un tekstuāli informatīvs materiāls  ikvienam, gan jauniešiem, kas skolās apgūst Latvijas vēsturi,  gan arī visiem vēstures, arhitektūras un amatniecības interesentiem. Agra Liepiņa piedāvātajiem mākslas darbiem un priekšmetiem ir muzejiska vērtība, tāpēc ir ļoti svarīgi saglabāt šos darbus nākamajām paaudzēm.

Sarunās ar A. Liepiņu abas puses vienojās, ka pašvaldība iegādāsies mākslinieka un viņa dzīvesbiedres Ināras radītos autordarbus 15 000 eiro vērtībā, lai saglabātu šo kultūras mantojumu, savukārt īpašnieks nodos pašvaldības pārziņā uz pašvaldības zemes esošo ekspozīciju – senlatviešu pili.

Ogres novada pašvaldības Kultūras un tūrisma pārvalde sadarbībā ar Izglītības pārvaldi plāno turpmāk saglabāt un attīstīt radīto kultūrtelpu un izglītot iedzīvotājus par Latvijas vēsturi un tās iedzīvotājiem, latviešu un lībiešu tradīcijām un latvisko dzīvesziņu, tai skaitā veidojot seno amatnieku darbnīcas.

Pašvaldība plāno pils ekspozīciju pārņemt šā gada novembrī.