Trešdiena, 30.10.2024 04:24
Adīna, Nadīna, Ulla
Piektdiena, 25. oktobris, 2024 13:41

Naktī uz svētdienu notiks pāreja uz ziemas laiku

OgreNet
Naktī uz svētdienu notiks pāreja uz ziemas laiku
Attēls: Ekonomikas ministrija
Piektdiena, 25. oktobris, 2024 13:41

Naktī uz svētdienu notiks pāreja uz ziemas laiku

OgreNet

Šonedēļ naktī no sestdienas uz svētdienu, 27.oktobri, plkst.4 Latvijā notiks pāreja no vasaras uz ziemas laiku, kad pulksteņa rādītāji būs jāpagriež vienu stundu atpakaļ.
Ekonomikas ministrijā norāda, ka Eiropas Savienības līmenī vienots redzējums par jauniem nosacījumiem attiecībā uz laika maiņu divas reizes gadā vēl nav panākts, tāpēc šobrīd joprojām ir spēkā iepriekš apstiprinātā kārtība - vasaras laiks Latvijā ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai.

Meteorologs Toms Bricis uzsver, ka pulksteņa pārgriešana uz tā dēvēto “ziemas laiku” ( red. - pulkstenis tiek pagriezts par stundu atpakaļ)faktiski nozīmē atgriešanos “standarta laikā”. Tas parasti notiek oktobra beigās, kad pulksteņa rādītāji tiek pagriezti par stundu atpakaļ. Šis process notiek pēc vasaras, kad pavasarī pulkstenis tika pagriezts par stundu uz priekšu.

Kāpēc vispār nepieciešams grozīt pulksteni? Sākotnēji laika maiņas tika ieviestas, lai samazinātu mākslīgā apgaismojuma izmantošanu, tādējādi taupot pilsētu un pašvaldību līdzekļus – cilvēki varēja izmantot vairāk dabiskās dienasgaismas, agrāk pārbīdot laiku.

Tomēr daudzi iebilst pret pulksteņa grozīšanu, jo dažādi pētījumi norāda, ka laika pārejas – gan uz vasaras, gan ziemas laiku – negatīvi ietekmē cilvēku pašsajūtu, jo tiek izmainīts miega ritms un dienas režīms.

Dažas valstis pasaulē ir apsvērušas iespēju atteikties no pulksteņa grozīšanas, savukārt citviet joprojām uzskata, ka tas palīdz sabiedrībai labāk pielāgoties dabiskajiem dienas cikliem.

Daudzi Latvijā cerēja, ka šogad pavasarī būs pēdējā reize, kad jāpārgriež pulkstenis, taču Ekonomikas ministrija atklājusi, ka iniciatīva apturēt šo procesu ir aizkavējusies Eiropas Komisijas un Eiropas Parlamenta izskatīšanā.

Vēsturiski pirmoreiz uz vasaras laiku pulksteņi tika pagriezti 1908. gadā Anglijā, bet Latvijā pirmā pāreja uz vasaras laiku notika 1981. gadā. Mūsdienās vasaras laika maiņa notiek 76 valstīs, taču ne vienmēr vienlaicīgi. Dažās valstīs pulkstenis vispār netiek grozīts – piemēram, Āfrikā, Dienvidamerikā, daudzos ASV štatos, kā arī Austrālijā un Ēģiptē.

Toms Bricis arī norādīja, ka Rīgā rudens turpinās jau 50 dienas. Tikai desmit dienās saules bija mazāk, bet visās pārējās dienās tā ir spīdējusi, dažreiz pat 10 līdz 11 stundas dienā. Tas gan notika septembra pirmajā pusē, kad dienas bija garākas un vakari gaišāki.

Svētdien, 27. oktobrī, mēs pārejam uz “ziemas laiku”, un tajā dienā Rīgā saule norietēs jau 16:50 pēcpusdienā. Bricis secina – ziemas tumsa ir sākusies.

Vasaras laiks Latvijā pirmo reizi tika ieviests 1981.gadā. Kopš 1997.gada vasaras laiks ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai.