Lielās Talkas tradīcija Latvijā aizsākās ar talku 2008. gada 13. septembrī, kas bija kā iedzīvotāju dāvana Latvijai tās 90.dzimšanas dienā. Izrādās, ideja šādai vienai dienai, kad notiek sabiedriska vides sakopšana un cilvēku iesaiste vides uzlabošanā un rūpēs par kopējo labumu — nāk no mūsu kaimiņiem - Igaunijas! Tur 2008. gadā 3. maijā notika pirmā "Teeme Ära" (tulkojumā "Darām to!") talka, un tā kļuva par iedvesmu līdzīgām iniciatīvām citās valstīs, tai skaitā Latvijā un Lietuvā. Lielās talkas dienas kļuvušas par lielu kustību ar plašu sabiedrības līdzdalību.
Aprīļa beigas vai maija sākums ir laiks, kad visās Baltijas valstīs nu jau vairāk nekā 15 gadus cilvēki tiek aicināti domāt vairāk par apkārtējo vidi. Visās Baltijas valstīs šogad talkas datumi sakrīt – tās notiks šajā sestdienā, 26. aprīlī. Starpcitu, septembra trešajā sestdienā notiek pasaules mēroga sakopšanas talkas – “World Cleanup Day”, kas pulcē miljoniem brīvprātīgo vairāk nekā 180 valstīs.2023. gadā tajā piedalījušies vairāk nekā 15 miljoni cilvēku. Šo pasaules kustību aizsākusi Igaunijas organizācija “Let's Do It World”.
Igaunija šogad uzmanību pievērsīs trim galvenajām tēmām. Viena būs par ūdensdrošību. Talkotāji tiks aicināti sakopt ūdenstilpju krastus un tā uzlabot infrastruktūru, lai novērstu nelaimes gadījumus. Šogad vides uzlabošanas akcijas ietvaros igauņi arī vairāk aicināti domāt par bioloģisko daudzveidību, tostarp veidiem, kā veicināt izpratni par dabu bērnudārznieku un skolnieku vidū. Talkas dienas ietvaros norisināsies arī dažādu kultūras notikumu integrācija, piemēram, organizētas kopīgas maltītes, mūzikas priekšnesumi, tā stiprinot dalībnieku saliedētību.
Lietuvā šo kustību sauc Darom (Darām; nosaukums cēlies no lietuviešu vārda "daryti" - darīt). Tās mērķi ir līdzīgi – cilvēki tiek aicināti sakopt vidi un veicināt atbildīgu attieksmi pret dabu. Visās Baltijas valstīs šī ideja ir cieši saistīta ar sabiedrības saliedēšanu un vides apziņas veicināšanu. Kā vēsta Lietuvas mediji, pēdējos gados talkās piedalās liels skaits iedzīvotāju. Tiek lēsts, ka tie ir ap 7% jeb aptuveni 200 000 lietuviešu. Līdzīgi kā Igaunijā, arī Lietuvā daudzas izglītības iestādes un uzņēmumi rīko iekšējas talkas nedēļu pirms vai pēc galvenā notikuma.
2025. gada oficiāli pieteiktās talkošanas vietas Latvijā, attēls no talkas.lv
Savukārt, Latvijā šogad akcents tikšot likts uz ilgtspējīgu atkritumu apsaimniekošanu un sabiedrības izglītošanu par vides aizsardzību. Vadmotīva vārdi šogad būs - “Esam Daba! Esam kopā!” Oficiāli pieteiktās talkas vietas aplūkojamas talkas.lv vietnē.
Lielās Talkas Labas gribas vēstniece, Īrijas vēstniece Latvijā Īmera Frīla, kura ar savu komandu četrus gadus aktīvi piedalījusies dažādās talkās un arī palīdzējusi koordinēt ārvalstu diplomātu dalību talkošanā, akcentēja – “lai kur mēs pasaulē atrastos, katram no mums vienmēr ir izvēle, kādu iespaidu atstāt uz apkārtējo vidi. Arī īru tautai ir līdzīga kustība kā talka un tāpēc ar prieku iesaistos šajās aktivitātēs, izdarot savu izvēli par tīru vidi.”
Vēl šī gada talkas dienas ietvaros iekšlietu ministrija ir aicinājusi iedzīvotājus ne tikai sakopt apkārtni, bet arī iztīrīt savu māju pagrabus - telpas, kas var kļūt par izšķirošu patvērumu krīzes situācijās. Šobrīd, kad drošība kļūst par ikdienas prioritāti, arī pagrabi iegūst jaunu nozīmi - tie var kļūt par vietām, kur patverties, kas palīdz aizsargāt no sprādziena triecienviļņa, šķembām un citiem apdraudējumiem. Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis vairākkārt norādījis, ka patvertņu izveide un pielāgošana ir viens no šī gada svarīgākajiem uzdevumiem civilās aizsardzības jomā.
Arī Ogres novada pašvaldība šogad aicina iedzīvotājus piedalīties Lielajā talkā, atbrīvojot savus pagrabus no visa liekā, lai sagatavotu vietu drošam patvērumam. Tas būšot jau pērn aizsāktajai pagrabu atbrīvošanas un sakopšanas iniciatīvai. Pieteikšanās Ogres novada pašvaldības organizētajai talkai “Esi gatavs!” notiek pašvaldības mājaslapā.