Trešdiena, 05.02.2025 09:47
Agate, Selga, Silga, Sinilga
Trešdiena, 22. janvāris, 2025 17:42

Kā īsti ir – 75 centu piemaksa par katru recepti vai katru iepakojumu?

Rīgas Apriņķa Avīze
Kā īsti ir – 75 centu piemaksa par katru recepti vai katru iepakojumu?
Foto: freepik
Trešdiena, 22. janvāris, 2025 17:42

Kā īsti ir – 75 centu piemaksa par katru recepti vai katru iepakojumu?

Rīgas Apriņķa Avīze

Pēdējo nedēļu laikā Latvijas iedzīvotāji aktīvi pauž sašutumu par izmaiņām, kas saistītas ar farmaceitiskajiem pakalpojumiem un to uzskaiti čekos.

Lai gan arī līdz šim par recepšu apstrādi maksājām, šī summa netika skaidri uzrādīta čekos. Tagad aptiekās tā parādās kā atsevišķa pozīcija – 75 centi par katru receptē izrakstīto medikamentu.

Pēc Veselības ministrijas skaidrojuma, jaunais zāļu cenu veidošanas modelis nosaka, ka lieltirgotavām par viena recepšu zāļu iepakojuma izplatīšanu noteikts fiksēts uzcenojums – 0,50 eiro. Tāpat arī noteikts, ka zāļu ražotāja noteiktā recepšu zāļu cena Latvijā nedrīkst būt lielāka par tādu pašu zāļu cenu Lietuvā un Igaunijā un ražotājs zāļu cenu drīkst paaugstināt tikai vienu reizi 12 mēnešos.

Ieviesta arī recepšu apkalpošanas maksa – turpmāk iedzīvotājiem no savas kabatas jāsedz 75 centi par recepti, bet vēl 75 centus lielajām aptiekām par katru receptes apkalpošanu samaksās valsts, savukārt aptiekām, kas ir vienīgās kādā apdzīvotā vietā, valsts piemaksās 1,75 eiro. Vērts zināt – iegādājoties vairākas recepšu zāles vienlaikus, maksājums 0,75 eiro apmērā tiek piemērots katrai zāļu receptei atsevišķi. 

“Rīgas Apriņķa Avīze” saņēma farmaceita skaidrojumu vairākām situācijām.

1.piemērs. Ja pacientam ir izrakstīts recepšu medikaments, kas ir iekļauts valsts kompensējamo zāļu sarakstā, tādā gadījumā vienā reizē ir jāizņem viss izrakstītais medikamenta daudzums un papildus jāsamaksā 0,75 centi par recepti.

2.piemērs. Ja pacientam ir izrakstīts recepšu medikaments, kas nav iekļauts valsts kompensējamo zāļu sarakstā, un receptē ir izrakstīti trīs iepakojumi, pacients var izņemt visus trīs iepakojumu vienā reizē, par tiem samaksājot uzreiz. Protams, klāt jāpieskaita arī 0,75 centi par recepti.

3.piemērs. Ja pacientam ir izrakstīts recepšu medikaments, kas nav iekļauts valsts kompensējamo zāļu sarakstā, un receptē ir izrakstīti trīs attiecīgā medikamenta iepakojumi, bet pacients nevēlas vai nevar samaksāt par visiem trim iepakojumiem uzreiz, tādā gadījumā viņš var samaksāt par vienu medikamenta iepakojumu un 0,75 centus par recepti. Nākamajā vai nākamajās reizēs maksa par recepti vairs netiks iekasēta.

Svarīgi piebilst, ka par receptēm, kas izrakstītas bērniem līdz astoņpadsmit gadu vecumam, jāmaksā nav. Par receptēm maksāt nevajag arī trūcīgām personām, kurām ir piešķirts atbrīvojums no maksas par farmaceita pakalpojumu.

Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētāja Līga Kozlovska, skaidrojot situāciju, norāda, ka likumdošana ļauj ārstiem izrakstīt kompensējamos medikamentus uz trim mēnešiem, atskaitot atsevišķus medikamentus, piemēram, kontracepcijas līdzekļus. Viņa aicina pacientus izmantot šo iespēju un samazināt izmaksas, jo “ja pacients pie ģimenes ārsta saņem recepti uz trim mēnešiem, viņam nākamajos divos mēnešos nebūs papildus jāmaksā par recepti”.